Mark Langedijk (41) krijg euthanasie omdat hij alcoholist is
In vele talen valt het de laatste dagen te lezen. Man in the Netherlands euthanised due to his alcohol addiction.
De Nederlandse media lijken het te hebben gemist, op de Linda na, de bron van alle buitenlandse berichten. De broer van Mark Langedijk (41) beschrijft daar waarom zijn broer dood wilde. Na 8 slopende jaren en 21 ziekenhuisopnames bleef de familie van Mark Langedijk hopen dat hij zou stoppen met drinken. Het bleek ijdele hoop, want hij kreeg het niet voor elkaar. Maar Mark had een oplossing: euthanasie.
Broer Marcel Langedijk:
“Na iedere poging begon Mark gewoon weer te drinken. Maar, zei Mark, hij had wel gezocht naar een oplossing. En die had hij gevonden. “Daarom wilde hij ons spreken”, schrijft Marcel. “Het was belangrijk, zei hij, en we moesten het weten. Want hij wilde dood. Dat was de oplossing, zijn oplossing: euthanasie.”
De familie nam het nieuws met een korrel zout. Want euthanasie was toch voor mensen met kanker, voor mensen voor wie de dood onvermijdelijk was? Maar zijn broer vertelde de dokters: “Ik wil sterven. Genoeg is genoeg.”
Als bewijs van zijn ondraaglijke lijden hield hij een dagboek bij. Een uitzichtloze cocktail van pijn, drank, eenzaamheid en verdriet. Uiteindelijk werd zijn aanvraag tot euthanasie goedgekeurd. “Doe maar 14 juli”, had hij gezegd. “Mooie dag om dood te gaan.”
“We huilden, vertelden elkaar dat we van elkaar hielden, dat het goed zou komen, dat we voor elkaar zouden zorgen, dat we elkaar ooit weer zouden zien, we hielden elkaar vast. Als het niet zo verschrikkelijk was, was het mooi geweest.”
Gerelateerde artikelen
Beetje kort door de bocht, het lijkt mij dat hij dood wilde vanwege pijn, eenzaamheid en verdriet, en dat hij daarom ook dronk.
Maar wat er nu oorzaak en gevolg was, iig hebben de buitenlanders weer eens iets om zich over op te winden

Wat een sukkel. Hoe kunnen ze dit toestaan. 41 jaar en dan hadden we een maand een discussie dat euthanasie alleen voor ouderen zou "kunnen" zijn die een uitzichtloos lijden beleefden. Dit is "outragious". Ik vind het niet kunnen, niet mogen en dit moet een enorm staartje hebben.
@EdgarPoe: Dit was volgens jou geen uitzichtloos lijden?
voor de omgeving was dit moeilijk, maar het was ook niet gemakkelijk geweest om hem door de drank steeds verder te zien aftakelen....
EdgarPoe: jij hebt liever dat iemand voor een trein springt, zich ophangt, overdosis aan pillen etc.
Deze man dood zichzelf, en heeft hier bewust voor gekozen.
Voor nabestaanden is het vinden van een geliefde nadat deze zich verhangen oid heeft ook zeer traumatisch.
@venzje:
@merlinswit: Natuurlijk heeft deze man erg geleden maar ik denk ook dat de artsen nooit toesteming moesten geven. Ik heb ergere verhalen gelezen waar er geen toesteming was gegeven.
@Heusdenaar: EdgarPoe: Hoewel ik het ook vreemd vind om een redelijk jong leven te beeindigen heeft
@merlinswit wel een goed punt, dat een zelfmoord voor een heleboel ellende zorgt voor een heleboel mensen
@allone: Tuurlijk heeft
@merlinswit: ook wel een punt ik geef hem ook zeker niet helemaal ongelijk. Maar misschien dat een verplichte opname bij een strengere kliniek wel zal helpen denk ik dan en natuurlijk leidt hij hier en zijn naasten ook enorm door dat verslafing maar zpals ik in mijn eerdere reactie aangaf ik situaties gelezen waarvei het leiden misschien wel 10 keer zo erg was maar daar werd geen toesteming voor gegeven.
@Heusdenaar: tja, wie het ergste lijdt, daarover kan ik niet oordelen, en ik geloof ook niet dat dat zo'n belangrijk punt is
Ik vind zelfdoding niet zo'n goed idee.. maar.. ik kan niet over het leven van andere mensen beslissen, dat moet iedereen zelf doen.
En in sommige gevallen is het blijkbaar het beste besluit.
(merlinswit is trouwens een 'zij'

)
Pas wanneer je zelf een echte depressie hebt doorstaan, of echt een lange, verschrikkelijke periode in je leven hebt gehad, begrijp je hoe ernstig zo iemand lijd.
Ik vind dat alles op alles gezet moet worden om iemands leven te verbeteren. Om er weer iets goeds uit halen!
Maar ik vind ook dat er een einde moet zijn. Als werkelijk alles geprobeerd is, en diegene gewoon echt diep en diep ongelukkig blijft, dan moet daar een waardig einde aan gemaakt kunnen worden.
Hoeveel pijn, ellende en verdriet moet je doorstaan alleen maar om anderen geen pijn te doen? Je kan mij niet vertellen dat het leuk is om een geliefd persoon jaren lang zo diep ongelukkig te blijven zien. Om altijd maar machteloos toe te kijken wetend dat niet alleen jij, maar iedereen alles gedaan heeft wat ze maar konden.
Is het niet enorm egoïstisch om dan toch te blijven verlangen dat die geliefde blijft leven, zodat jij de pijn van het verlies niet hoeft te voelen?
@Heusdenaar: Het blijft een lastige kwestie. Voor mij blijft het beeindigen van je eigen leven, een eigen autonome beslissing. Artsen zouden zeker niet zomaar mee moeten werken, daarom ben ik voor de toetsing. Iemand dwingen te blijven leven is echter ook gruwelijk.
Wat betreft het lijden, dat is echt iets wat je niet voor een ander kan zeggen. Hulpverleners horen nog wel eens:"ik mag niet klagen want iemand anders heeft het slechter". Dan zou dus niemand mogen klagen, behalve 1 persoon waarvan iedereen (unaniem) het er overeens is dat die toch echt het ergste lijd. En zelfs die persoon kan iemand benoemen die erger lijdt. Daarnaast kan de 1 meer dragen dan de ander. Daarom is lijdenslast zo moeilijk in te schatten.
Daarnaast lezen we hier maar een klein deel van zijn hele verhaal.
edit: daalvaudjesch
Laatste edit 02-12-2016 01:32
Hij is behandeld voor een alcohol verslaving, terwijl hij behandeld had moeten worden voor zijn depressie. De alcohol was een symptoom, niet het probleem.
Vreselijk dat deze meneer gewoon niet de juiste hulp heeft kunnen krijgen.

Alev: misschien is hij wel behandeld voor depressie.. en misschien was die "juiste hulp" er niet.. of misschien was deze man niet te helpen, omdat hij de kracht niet had .. want je kunt wel de wens hebben mensen te helpen, maar uiteindelijk moet het van hun komen.
Quote:
Pas wanneer je zelf een echte depressie hebt doorstaan, of echt een lange, verschrikkelijke periode in je leven hebt gehad, begrijp je hoe ernstig zo iemand lijd.
Precies.
Een alcohol verslaafde wordt je niet zomaar, daar komt veel meer bij kijken dan alleen "Ik vind het lekker en kan niet stoppen." Velen drinken om de pijn te vergeten. En als ze dan weer nuchter zijn valt het tegen dat die pijn er gewoon nog is... Deze meneer heeft geen andere uitweg meer gezien, of is te moe geweest om nog meer te gaan knokken. Genoeg is genoeg. Waarom zouden we hem de dood dan niet gunnen?
EdgarPoe: Ik snap niet waarom je het niet vindt mogen, of kunnen. Ik vind dat zoiets wel MOET kunnen, anders gaat hij zichzelf dingen aandoen, en daar wil niemand de gevolgen van weten.
@Roxichu: aan de andere kant zijn er mensen die een mislukte zelfmoordpoging deden, en die blij zijn dat het mislukte omdat ze nu verder kunnen leven en toch weer meer van het leven kunnen genieten.. Alles gaat meestal voorbij: goede fases, slechte fases, ze wisselen elkaar af..
Geen enkele situatie is hetzelfde.. maar de dood is natuurlijk wel heel definitief.
Maar da's alles mosterd na de maaltijd, deze man heeft zijn beslissing genomen en dat zullen we gewoon moeten respecteren.
Laatste edit 02-12-2016 09:01
Allereerst de vraag of dit wel een waar verhaal is. Alles verwijst naar de Linda, dus ik zet mijn twijfels bij de betrouwbaarheid.
En zoals hierboven al een keer genoemd is, iemand verplicht laten leven is ook een straf. Maar iemand moet wel maximaal geholpen worden om te kijken of er geen beter vooruitzicht voor hem of haar is in de toekomst.
Ik heb laatst de anorexia special "Emma wil leven" gekeken. Nu heeft dit natuurlijk helemaal niks met anorexia te maken, maar dit programma zette me aan het denken. Het lijkt voor buitenstaanders zo makkelijk, ga gewoon weer eten, raak die fles gewoon niet meer aan. Deze mensen weten dat het slecht voor ze is, weten heel goed wat het met ze doet, maar geestelijk kunnen ze niet anders, en de weg naar genezing is lang. Ik ken deze meneer niet en dus weet ik ook niet wat hieraan voorgegaan is. Wel weet ik dat, als iemand dood wil, dit een betere manier is dan voor een trein springen. Als alle behandelingen geprobeerd zijn, wat blijft er dan nog over?
Quote
@merlinswit:
EdgarPoe: jij hebt liever dat iemand voor een trein springt, zich ophangt, overdosis aan pillen etc.
Deze man dood zichzelf, en heeft hier bewust voor gekozen.
Voor nabestaanden is het vinden van een geliefde nadat deze zich verhangen oid heeft ook zeer traumatisch.
Ik zeg niet of suggereer het niet eens. Dat komt meer in jouw brein naar boven.
Maar ik vind het van de zotte dat iemand van die leeftijd een groene kaart krijgt voor euthenasie. Ik vind het nog steeds van de ratten besnuffeld.
Deze mensen moeten dwangmatig opgenomen worden en een gedwongen afkick traject volgen en als ze daarna dit niet aankunnen of nog steeds niet willen moeten ze de dwangverpleging in. Dat is mijn mening ... basta !
@Judywesl: ja, die heb ik ook gezien, en ja idd, het is heel moeilijk te beoordelen wat er in andere mensen omgaat..
EdgarPoe: dat mag je vinden.. maar vind je dwangverpleging beter dan euthanasie? Is dat beter voor de maatschappij of is dat beter voor deze man?
@Judywesl:
helemaal mee eens. bij andere mensen weet je nooit precies wat ze voelen en hoe dat voelt. daarom moeten we niet te snel oordelen....
Om hier te kunnen reageren moet je lid zijn.
Meld je
nu aan.
Login via: