Het Chinese merk Xpeng presenteerde tijdens de introductie van een nieuw model de Road Rage Reliever. Deze technologie stelt bestuurders in staat hun frustratie over medeweggebruikers op een digitale manier te uiten.
De nieuwe Xpeng P7 is voorzien van een digitale voorruit. Met een druk op de knop op het stuur kunnen gefrustreerde automobilisten virtuele emojis naar andere auto’s ‘gooien’. Door op de knop te drukken lijkt het alsof er objecten richting andere auto’s worden afgeschoten, maar in werkelijkheid ziet alleen de bestuurder dit.
Filmpje
Het systeem maakt gebruik van een 87 inch breed augmented reality head-up display dat bijna het volledige gezichtsveld van de bestuurder bestrijkt. Bestuurders kunnen kiezen voor boze gezichtjes, maar ook lolly’s en zelfs varkens — die als het ware op de weg voor de auto verschijnen en ‘ontploffen’ op het doelwit, alsof het een scène uit Mario Kart is.
Xpeng-topman He Xiaopeng noemde het tijdens de presentatie in China ‘een technologisch gestuurde uitlaatklep voor frustratie’. Bestuurders zouden op deze manier op een ‘beschaafde’ manier hun ongenoegen kunnen uiten, zonder daadwerkelijk gevaarlijk gedrag te vertonen. De voorgangers krijgen uiteraard niets mee van het ‘bombardement’ omdat het alleen zichtbaar is voor de bestuurder zelf.
Hoewel het idee ludiek klinkt, roept het ook meteen vragen op over veiligheid. De autofabrikant zegt dat het aan de bestuurder is om te bepalen wanneer het veilig is om de functie te gebruiken. In Europa, waar afleiding achter het stuur een groeiend probleem vormt, zal deze functie naar verwachting de nodige controverse oproepen.
Experts in verkeersveiligheid waarschuwen al langer voor de risico’s van te veel digitale snufjes in moderne auto’s. Met deze interactieve AR-techniek wordt die grens opnieuw opgerekt. De Road Rage Reliever maakt deel uit van wat Xpeng zijn nieuwe ‘technology island’ noemt: een futuristisch interieur met slimme snufjes.
Xpeng P7: een elektrische krachtpatser
Met camera’s en radars kan in real-time een digitale laag over het verkeer worden gelegd. Denk aan oplichtende rijstroken bij afritten of geprojecteerde navigatiepijlen op het wegdek. De nieuwe Xpeng P7 is vooralsnog alleen in China te koop en heeft een actieradius van maar liefst 820 kilometer volgens de - optimistische - Chinese meetmethode.
De auto accelereert in slechts 3 seconden naar 100 kilometer per uur en haalt een topsnelheid van 230 km/u. Dankzij het 800V snellaadsysteem is de accu binnen tien minuten weer goed voor 525 kilometer rijbereik. Xpeng verkoopt in Nederland nu al de huidige generatie van de P7, maar ook twee SUV’s: de G6 en G9.
Agressie achter het stuur is een groeiend probleem. Maar liefst een op de acht verkeersdeelnemers zoekt de confrontatie op, zo blijkt uit een onderzoek uit 2023. Volgens Johan van den Neste, directeur Univé Schade, is het een slechte ontwikkeling dat irritatie steeds vaker omslaat in agressie. „Wanneer we bezig zijn ons gelijk of ons gram te halen, verliezen we focus. En afleiding in het verkeer is hét recept voor ongelukken.